Ayakkabı Kullanımı

Ayakkabı alırken, ihtiyacımıza uygun tercihte bulunulup, ayakkabının üretildiği amaç dışında kullanılmamalıdır. Bu konuda mutlaka satış danışmanlarımızdan, ayakkabının özellikleri (ürün cinsi, kullanım, bakım, temizlik vs) hakkında bilgi alındıktan sonra tercih edilmesi tavsiye olunur.(Örneğin; koşu ayakkabısı ile futbol oynanmamalıdır veya özel gün ya da kıyafet için hazırlanmış fantazi ayakkabılar günlük ve yoğun kullanıma elverişli değildir)

 1. Ayakkabıyı; sağ ve sol olarak deneyiniz.
 2. Numaralarını kontrol ediniz.
 3. Ayakkabıları otururken değil, mutlaka ayakta deneyiniz.
 4. Ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alın,ayağınızın anatomik yapısına uymayan ve sıkan ayakkabıyı almayın. Büyük veya küçük numara ayakkabı giymek hem sakıncalıdır hem de ayakkabıyı deforme eder.
 5. Sağlıklı olan, ayakkabıda burun kısmı ve üst kısmı ile ayağınız arasında yarım milimetre (0,5 mm) boşluk olmalıdır.
 6. Ayakkabılar ayağa uyum sağlayıncaya kadar ilk birkaç giyimde ayağı sıkabilir veya vurabilir. Bu nedenle yeni ayakkabı ile dışarı çıkmadan önce evde giyerek bir kez daha denemekte fayda vardır. Kullanılmış ürün (vurma, sıkma, esneme, derideki renk farklılığı vs nedenlerden dolayı) yenisi ile değiştirilmez. Lütfen ürünü kontrol ederek alınız.
 7. Ayakkabı almaya giderken, genelde kullandığınız tür ve kalınlıkta çorap giyin.
 8. Bağcıklı ayakkabıları giyerken ve çıkarırken mutlaka bağcıkları çözülmelidir.
 9. Ayakkabıyı giyerken çekecek (kerata) kullanılmalıdır.
 10. Yapılan bilimsel tetkiklerde, bir ayağın ürettiği ter miktarı yılda 50 litre olarak saptanmıştır. Ayağın salgıladığı ter, bir nevi asittir ve bu asitten pH oranı (asitlik oranı) kişiden kişiye değişiklik gösterir. pH oranı yüksek olan ayak teri, iç astarda ve deride bozulmalara sebep olur. Ayağın aşırı terlemesinden kaynaklanan problemlerde; üretici ve satıcının sorumluluğu yoktur.
 11. Bir ayakkabıyı uzun süre giymek için en iyi yollardan biri de aynı ayakkabıyı sürekli giymemektir. İki günde bir, ayakkabıyı değiştirerek giymek; ayakkabının havalandırılması ve dinlendirilmesi; hem ayakkabı hem de ayak sağlığı açısından önemlidir.
 12. Kullanımı çorapsız olan (özellikle parmak arası, sandalet ve terlikler v.b) ayakkabıların dışındaki tüm ayakkabılar, çoraplı kullanılması tavsiye edilir. Çorapsız giyilen ayakkabılar her gün değiştirilip bekletilmediği taktirde koku yapar. Sebebi ayak teri ve ciltteki yağın, derinin gözeneklerini kapatmasıdır.
 13. Ayakkabınızın derisinin üzerinde ayağınızın yapısına ve kullanım şekline göre kırşıklılar, esnemeler meydana gelebilir. Bu kırşıklıklar ve esnemeler ayağın her esneyişinde (bükümünde) artacaktır. Ayakkabının şekil bozukluklarını önlemek için kalıp kullanın,
 14. Astarsız veya koyu renk astarlı ve deri mostra kullanılan ayakkabılarda derinin doğallığını bozacak ve ayak sağlığını olumsuz etkileyecek kimyasal maddeler kullanılmadığı için, deri rengi ayaklara ve çoraba çıkabilir. Bu tür durumlarda deri ile aynı renk veya koyu renk çorap giyilmesi tavsiye edilir.
 15. El dikişli (saraçlı olarak bilinir) ayakkabılar, dikiş yerlerinden su alabilir.
 16. Doğal yapıları nedeniyle tüm deri türlerinin lifleri hidrofobik yüzeylere ve gözeneklere sahiptirler (TS 4120). Bu özelliklerinden dolayı derinin su ile temasında deri üzerinde ıslanma başlar. Temas süreklilik gösterirse su çeker. Yani; tüm deri ayakkabılar, eğer üzerlerinde ‘SU GEÇİRMEZ veya SUYA DAYANIKLI ÖZELLİKTEDİR’ (water resistant/water prof, goretex vb. ) ibaresi ve benzer bir ifade bulunmuyorsa yağmur ve kar suyunu (veya yoldaki göletlerdeki suyu) çekebilir.
 17. Kösele; doğal deri özelliğine sahip olduğundan, kösele tabanlı ayakkabılar yaz mevsiminde kullanıma uygun olup, nefes alma özelliğine sahiptir. Yani derinin 16. maddedeki özelliğinden dolayı ıslak zeminlerde kullanıldığında tabanlarda önce erime, daha sonra delinme ve kırılmalar meydana gelecektir. Bu nedenden dolayı, ayakkabı alırken mevsimine göre tercih edilmeli ve bu konuda ayakkabı alırken mutlaka satış danışmanlarımızın tavsiyelerine dikkat edilmesi önemlidir.
 18. Kar suyu ve aşırı terleme (10.maddede de belirtildiği gibi), deri üzerinde tuzlanma yapabilir.
 19. Islanan ayakkabılar asla kalorifer, soba ve benzeri herhangi bir ısıtıcının yanında veya güneş altında kurutulmamalıdır. Aksi taktirde deri kuruyup çatlayacak, taban ise açılacaktır. Lütfen ayakkabılarınızı oda sıcaklığında ve içerisine kalıp ya da gazete kâğıdı koyarak kurutunuz.
 20. ‘YIKANABİLİR’ ibaresi bulunan ayakkabıların (ürünlerin) dışındaki hiçbir ayakkabı kesinlikle çamaşır makinesinde ya da elde yıkanmamalıdır. (Hayvanlı terlik ve pandoflar dahil)
 21. ‘Crazy ‘ denilen (sığır derisi kullanılan ve derinin doğal görüntüsünü bozmamak amacıyla işlem yapılmayan ürünler) deri renklerinde, her iki çiftinde de farklılıklar söz konusu olabilir. Bu durum derinin özeliğindendir, bir hata değildir.
 22. Güneş ışınları ayakkabı üzerindeki deride renk solmasına sebep olabilir.
 23. Yürürken veya otururken ayakkabıların birbirine sürtünmesi nedeniyle tabanlar deriyi zedeleyebilir ve zaman zaman açık renk ayakkabılarda deriyi boyayabilir. Yürüme fizyolojisinde ayakkabıların birbirine sürtünmesi normal değildir. Bu tip alışkanlıklardan dolayı yıpranma ya da boyamalarda firmamızın bir mesuliyeti yoktur.
 24. Sivri burunlu ayakkabı, bot ve çizmeler, model itibariyle; ayağın tüm parmakları ön burun kısmını doldurmadığından bir miktar boşluk kalmaktadır. Bu nedenden dolayı kullanım esnasında gayri ihtiyari olarak, dış etkenlere bağlı temaslarda (özellikle merdiven basamaklarında, otomobil kullanım esnasında pedallarla temas, büro ya da çalışma masası temaslarında vs.) burun kısımlarda deri yüzeyinde çizilme ve soyulmalar meydana gelebileceğinden dikkatli kulanılması tavsiye edilir.
 25. Normal kullanım süreci içerisinde özellikle topuklu bayan ayakkabıların topuk kapak lastiğinin aşınması iyi takip etmelidir. Aşınma sürecini dolduran kapak lastiklerinin değiştirilmesi müşteriye aittir. Çünkü topuk kapak lastikleri; normal kullanım sürecindeki sarf malzeme özelliğine sahiptir.
 26. Satın almış olduğunuz ayakkabınızın bir süre kullanımından sonra boya ve temizlik bakım ihtiyacı doğacaktır. Bunun için satın aldığınız ayakkabınızın derisinin rengine ve cinsine uygun boya ve malzemelerle bakım ihtiyacı giderilmesi ayakkabınızın daha uzun süreli ve ilk aldığınız günkü gibi kullanmanızı sağlayacaktır. Kalitesiz boya ve deri cinsine uygun olmayan malzeme kullanımı; deri üzerinde çatlamalara neden olacaktır.

Nemesis Shoes size daha iyi hizmet verebilmek için çerezlerinizi kullanır.